ASAV LOJİSTİK HİZMETLERİ KALİTE POLİTİKASI

ASAV Losijtik Hizmetleri Kalite Politikası, misyon ve vizyon ifadelerimizin bir fonksiyonu olarak şekillenmektedir;

ASAV Lojistik Hizmetleri, küresel pazara yönelik havayolu taşımacılığı, karayolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığı hizmetleri sunarak farklı lokasyonlar da kendi ofisleriyle büyüme ve globalleşme misyonuyla kurulmuştur.

Kurulduğu gün itibariyle elde ettiği başarılarla kısa sürede rakipleri arasındaki sıralamada ilk üçteki yerini alan ve koruyan ASAV, sektöre yön veren, müşteri odaklılık ve kaliteli iş prensibiyle standartları aşan bir firma olmuştur.

Hedefimiz ve şirket kültürümüz, daha kaliteli süreçler ortaya koyarak kesintisiz müşteri tatmini sağlamaktır. Süreçlerin işlevselliğini ve kalitesini arttırmak prosedür değil tüm ASAV personelinin memnuniyetle benimsediği görevidir.

Operasyonel kalite, finansal ve dijital iyileştirmeler, müşteri memnuniyeti, tedarik kalitesi, hata oranlarının minimum seviyeye çekilmesi ve personelin sürekli gelişimi doğrultusunda kalite hedeflerimizi belirlemek Yönetim olarak en büyük sorumluluğumuzdur.

ASAV kendini sürekli denetleyen ve iyileştiren, müşterilerine, çalışanlarına, tedarikçilerine değer katan bir firma olmanın yanı sıra, tüm sektörel yasa ve mevzuatlara uymayı ve ISO sistemlerinin etkinliğini sürekli arttırmayı ve yaygınlaştırmayı benimsemiştir.

GENEL MÜDÜR